NeOldu.com

AVİOFOBİ NEDİR? UÇAK KORKUSU BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Aviofobi Nedir? Uçak Korkusu Belirtileri ve Tedavisi

Uçuş korkusu olarak bilinen aviofobinin nedenlerini, belirtilerini, tedavisini ve kurtulma yollarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Giriş 30 Mayıs 2016 Pazartesi 17:55 / Güncelleme 30 Aralık 2022 Cuma 09:00

Bazı kişilerde kontrolü kaybettirerek oldukça tehlikeli hareketler yapmasına neden olan aviofobi, bir an önce tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Seyahat özgürlüğümüzü kısıtlayan ve kişiyi duygusal anlamda oldukça zorlu bir sürece yönelten uçuş korkusu hakkında detaylı bilgiye içeriğimizde yer verdik.

İşte aviofobi hakkında bilinmesi gerekenler...

Aviofobi Nedir?

Aviofobi

Aviofobi, uçan herhangi bir vasıtaya binemememize neden olan uçuş korkusudur. Günümüzde birçok kişinin muzdarip olduğu bu rahatsızlık, çocuk ya da yetişkin demeden herkeste görülebilir. Kişinin hayatını olumsuz etkileyen uçuş korkusu tedavi edilmesi gereken psikolojik bir hastalıktır.

Çoğu zaman filmlerde gördüğümüz uçak kazaları, uçak kaçırma gibi durumlar ve kaza nedeniyle oluşan ölümler yüzünden son yıllarda uçuş korkusu yaşayan kişi sayısı artmaktadır. Bu nedenle de aviofobi dediğimiz hastalık ortaya çıkmaktadır.

Bazı kişilerde bu korku uçağa bindiği zaman anlaşılmaktadır. Kişiler uçağa bindiklerinde endişe hissine kapılır. Endişe hissine farklı belirtiler de eklenir ve kişi bu durumda aviofobi rahatsızlığı olduğunu anlar.

Aviofobi Belirtileri Nelerdir?

Aviofobi

Aviofobi birkaç belirtiyle kendisini göstermektedir. Bunlar vücutta uyuşma, kas ağrısı, baş dönmesi, yutma güçlüğü, boğazda düğümlenme, nefes almada zorluk, karın ağrısı, bulantı, sindirim sistemi sorunları, baygınlık, gerginlik, bulanık görme, öfke, kontrolü kaybetme, ölüm korkusu, halsizlik, güçsüzlük, sersemlik, noktacıklar ve beneklerler görmedir.

Yukarıdaki belirtilerinden birkaçını uçuş sırasında kendinizde görüyorsanız sizde de aviofobi bulunmaktadır. Bu durumda kendinizi rahatlatmalı ve kafanızı dağıtacak bir şeyler bulmalısınız. Uçuş bittikten sonra ise uzman bir psikoloğa görünmelisiniz.

Aviofobi Neden Olur?

Aviofobi

Aviofobinin en büyük nedenleri hiç şüphe yok ki haberler, izlediğimiz dizi ya da filmler ve çevresel faktörlerdir. Bir uçak kazasının televizyonda ya da gazetede görüntülerin görülmesi, gerçek riski hesaba katmadan hava yolculuğunun güvenliğiyle ilgili görüşlerin değişmesine sebebiyet verebilir. Bu yüzden de aviofobi hastalığı ortaya çıkar.

Uzun kuyruklar, vücut aramaları ve X-ray tarayıcıları gibi havaalanı güvenlik önlemleri de bazı insanların endişe duygularını tetikleyebilir. Bunun yanında geçmişte kötü hava türbülansı olan bir uçuş deneyimi yaşanması da aviofobinin bir diğer nedenidir.

Aviofobi Tedavisi

Aviofobi

Uçuş korkusu tedavi edilmesi gereken ruhsal bir sorundur. Kişiler uzman kişiye başvurarak tedavi olmalıdır. Genellikle etkene yönelik terapi uygulanmaktadır. Bu hastalığın tedavisinde ilaç yöntemi çok fazla tercih edilmemektedir.

Aviofobi tedavisinde kişilerin yaşadığı korkunun nedeni önemlidir. Korkunun nedeni tespit edilerek, tedavi yöntemi seçilmelidir. Tedavi süreci uzman kişinin belirlediği düzende olmalıdır. Tedavi sürecinde kişiye uygulanan terapiler bu rahatsızlığın ortadan kalmasını sağlamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Fobi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Entomofobi Belirtileri ve Tedavisi
Nomofobi Nedenleri ve Tedavisi Araknofobi Nedir?
Klostrofobi Nedir? Tokofobi Belirtileri ve Tedavisi
Akluofobi Nedenleri ve Belirtileri Akrofobi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Hidrofobi Nedir? Agorafobi Belirtileri ve Tedavisi
Özgül Fobi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Sosyal Fobi Nedir?

Aviofobi nasıl yenilir?

Aviofobiyi yenmek istiyorsanız ilk olarak uzman bir doktora başvurmanız gerekiyor. Doktorunuz duyarsızlaştırma, davranışçı terapi, sanal gerçeklik ve hipnoterapi yöntemlerinden birini ya da birkaçını kullanarak bu fobiyi yenmenizi sağlayacaktır.

Aviofobi ne demek?

Uçma korkusu olarak bilinen aviofobi, helikopter ve uçak gibi araçlarda uçuş sırasında bulunamama durumuna denmektedir. Bu fobiye sahip olan kişiler uçan bir nesnede bulunduğu zaman çeşitli problemler yaşamaktadır.

Aviofobi nasıl oluşur?

Aviofobi rahatsızlığı çocukluk döneminde oluşabileceği gibi çevresel faktörler yüzünden de ortaya çıkabilir. Bu hastalık doğuştan gelmemektedir. Genellikle haber, dizi, film ya da insanlar gibi çevresel faktörler yüzünden oluşmaktadır.

Uçakta panik atak gelirse ne yapmalı?

Uçakta panik atak geçireceğinizi hissediyorsanız yapmanız gereken birkaç şey bulunuyor. İlk olarak durumunuzu uçuş yetkililerine bildirmelisiniz. Daha sonra elinizi, yüzünüzü yıkayın ve oturduğunuz koltukta egzersiz yapın. Bunlar sayesinde panik atağın etkilerini azaltabilirsiniz.

Uçak korkusu kalp krizine neden olur mu?

Uçak korkusu olan kişiler uçağa bindiklerinde kalp krizi geçirebilmektedir. Bu yüzden kalple ilgili bir rahatsızlığınız varsa tedbirli olmak kaydıyla uçakla seyahat edebilirsiniz. Ancak çok fazla korkuyorsanız bu seyahati önermiyoruz.

Uçak korkusu olanlar uçağa nasıl biner?

Uçak korkusu olan kişilerin korkusunu yenmek için yapabileceği birkaç şey bulunuyor. Bunlar rahatlatıcı bir şeyler içmek, yanınıza ilgilenebileceğiniz dergi ya da kitap almak, uzman desteğinden faydalanmak, ilk uçuşu kısa ve iyi havada yapmaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
0
2
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.