NeOldu.com

ASPİRİN NEDİR? ASPİRİNİN FAYDALARI NELERDİR VE NE İÇİN KULLANILIR?

Aspirin Nedir? Aspirinin Faydaları Nelerdir ve Ne İçin Kullanılır?

Aspirin geçmişten bu yana hafif baş ağrılarını kesmek veya öncesinde önlemek için kullanılan bir ilaçtır. Uzmanların yeni çalışmaları sayesinde aspirin kullanımının başkaca faydaları ortaya çıktı. İşte aspirin kullanımının şok edici yararları!

Giriş 30 Ekim 2018 Salı 11:57 / Güncelleme 21 Haziran 2020 Pazar 09:06

Aspirinin Faydaları ve Kullanım Nedenleri?

Aspirin, günümüzün mucizevi ilaçlarından biridir. Hafif baş ağrılarının yanı sıra aspirin, genellikle kalp krizi veya felçten korunmanın bir yolu olarak doktorlar tarafından sıkça önerilmektedir. Şimdi ise aspirinle ilgili yeni bir çalışma üzerine yoğunlaşılmıştır. Bu araştırmalar sonucunda mucize ilaç aspirinin faydalarına bir yenisi daha eklendi. Uzmanlar tarafından aspirinin kansere karşı etkili olabileceği açıklandı. İşte geliştirilen çalışmalar sonucu ortaya çıkan mucizevi aspirinin faydası!

Aspirinin Faydaları;

1. Ağrı Kesici ve Ateş Düşürücüdür

agri-kesici-ve-ates-dusurucudur.jpg

Aspirin genel olarak ağrıları dindirmesiyle tanınan bir ilaçtır. Her türlü ağrıyı keser. Özellikle baş ağrısında mucizevi bir etki yaratan aspirin, ateş düşürücü etkiye de sahiptir. Bu özelliklerinden dolayı rahatlıkla kullanılabilir.


2. Adet Söktürücüdür

adet-sokturucudur.jpg

Adet sancıları için de yeterli kullanımda başarılı bir etki gösterebilen aspirin, adet söktürücü özelliğiyle de sıkça kullanılan ilaçlardan birisi olmuştur. Neredeyse her ay çektiğimiz ağrılı adet dönemleri için bağımlılık yaratmayacak ve adet düzeninizi bozmayacak kullanışlı bir ilaçtır.


3. Güneş Yanıklarına İyi Gelir

gunes-yaniklarina-iyi-gelir.jpg

Güneş yanıklarının sebep olduğu kızarıklık ve ağrılar için özellikle denizden çıkıldığında bir tane aspirin içilmesi kişiye iyi gelecektir. Nadir kullanıldığında hiçbir zararı olmayan aspirin, yaz aylarında oluşan güneş yanıkları için sıkça kullanılan bir ilaç olmuştur.


4. Boğaz Ağrılarını Dindirir

bogaz-agrilarini-dindirir.jpg

Her türlü ağrıyı gideren aspirinin faydaları arasında özellikle boğaz ağrısını giderme konusunda oldukça etkilidir. Boğazınızda hafif şişlik oluştuğunu ve yutkunmakta zorluk çektiğinizi farkettiğinizde bir adet aspirin bunun üstesinden gelebilir.


5. Rahim Ağzı Kanserini Önleyicidir

rahim-agzi-kanserini-onleyicidir.jpg

Roswell Park Kanser Enstitüsü'nde (RPCI) araştırmacılar tarafından yönetilen ve Alt Genital Sistem Hastalıkları Dergisi'nde yayınlanan çalışma, 328 rahim ağzı kanseri ve 1.312 test sonucunu değerlendirdi. Katılımcılar, ağrı kesici kullanımlarının sıklığı ve süresine ilişkin kendilerine ait bilgiler verdi. Araştırmacılar, aspirini düzenli kullananların % 47'sinde rahim ağzı kanserini iyileştirdiğini ortaya çıkardı. İyileşme gösteren hastaların diğerlerinden farklı olarak haftada yedi yada daha fazla aspirin kullanıldığı belirlenmiştir. Uzun süreli kullanan insanlar arasında yapılan araştırmaya göre ise % 41 oranında kanser riskinin azaldığı gözlemlenmiştir. Bu insanlar beş yıl veya daha fazla düzenli olarak aspirin kullanan kişilerden seçilmiştir. Bu çalışmanın bulgularını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, ön sonuçlar kadınların sağlık hizmetlerinin geliştirilmesinde büyük bir umut vaat ediyor. Amerikan Kanser Derneği, 2015 yılında 12.900 yeni rahim ağzı kanseri vakasının teşhis edileceğini ve 4 bin 100 kadının hastalığa yakalanacağını tahmin etmekte. Ne yazık ki, asetaminofen kullanımı rahim ağzı kanser riskini azaltma ile ilişkilendirildiğinde başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Fakat zararı olmamasından dolayı herhangi bir önleyici fayda elde etmek için, aspirin her zaman tercih edilmeye devam edecek gibi. 


6. Zahmetsiz Bir Korunma Yöntemidir

zahmetsiz-bir-korunma-yontemidir.jpg

Aspirin kullanımı sigarayı bırakmak, sağlıklı bir diyet ve fiziksel aktivitelerden daha kolay olduğu için insanların birinci tercihi arasına girmiştir. Bu sayede çekici bir kanser önleme seçeneği olmaya devam etmektedir. Ancak, insanlar aspirin tedavisine başlamadan önce mutlaka doktorlarıyla bu konuda görüşme sağlamalıdır. 


7. Alzheimer ve Parkinson Hastalıkları için Önleyicidir

alzheimer-ve-parkinson-hastaliklari.jpg

Hafıza problemi olarak bilinen çok ciddi hastalıklardan olan Alzheimer hastalığına iyi gelir, beyni çalıştırır ve hafızayı güçlendirir. Aynı zamanda Parkinson hastalığına da iyi gelmektedir. Zaman ilerledikçe ciddileşen bu hastalığın tedavisi kolay olmayabilir.


8. Kıyafetlerdeki Lekelerle Savaşır

kiyafetlerdeki-lekelerle-savasir.jpg

Birkaç aspirini ezip bir bardak su ile karıştırıp kıyafetlerdeki lekeli bölgeye sürüldüğünde oradaki lekeyi götürecektir. Bu leke üzerinde birkaç saat aspirin bekletmek kalıcı çözüm getirir.


9. Arı Sokmalarına İyi Gelir

ari-sokmalarina-iyi-gelir.jpg

Arı sokmaları kimi zaman tehlikeli olabiliyor. Bu bakımdan birkaç aspirini ezip su ile macun kıvamına getirip arı sokulan bölgeye sürüldüğünde kişinin acısını, ağrısını ve şişliğini alacaktır.


10. Saçların Sağlıklı Görünmesini Sağlar

saclarin-saglikli-gorunmesini-saglar.jpg

Aspirin, saçların solgun ve sağlıksız görünmesine neden olan kırıkları azaltarak canlı ve parlak görünmesine destek olur. Özellikle açık renkli saçların dış etkenlerden etkilenme olasılığı fazladır. Dolayısıyla klorlu su ve güneş açık renkli saçları koyu renklere göre daha fazla etkiler. Eğer güneş ve klor gibi dış etkenlerin saç renginizi değiştirmesini istemiyorsanız birkaç aspirini ılık suda çözdürerek saçınıza sürebilirsiniz.15 dakika bekletip yıkayarak saçınızın doğal rengini koruyabilirsiniz. Aspirinin saça faydalarından biri de kepeği önlemesidir. Aspirindeki salisilik asit saç derisindeki ölü hücreleri yok ederek kepek oluşumunu azaltır. Toz haline getirdiğiniz aspirini şampuana ekleyerek kepek sorununuza pratik bir şekilde çözüm kullanabilirsiniz.


Aspirinin Zararları

 • Aşırı aspirin kullanımı kanamaya neden olabilir.
 • Aşırı aspirin kullanımı ülsere neden olabilir.
 • Asidik özelliği olduğundan aşırı kullanımlarda mide yanması veya kanaması yapabilir.
 • Kanı sulandıran özelliği nedeniyle ameliyatlarda kanama riskine neden olabilir.
 • Dudaklarda şişme yapabilir.
 • Dilde şişme yapabilir.
 • Baş dönemesine neden olabilir.
 • Kulak çınlamasına neden olabilir.
 • Ciltte şişme yapabilir.
 • Morarma yapabilir.
 • Ciltte kabarma gibi reaksiyonlara neden olabilir.
 • Astımı tetikleyebilir.
 • Uzun süreli kullanımlarda böbreklere zarar verebilir.
 • Böbrek yetmezliğini tetikleyebilir.
 • Aşırı kullanımı karaciğerde bozukluklara neden olabilir.
 • Başka ilaçlar kullanılıyorsa bu ilaçların etkisini artırabilir ya da azaltabilir.

Aspirin ile Hazırlanabilecek Kürler;

1. Ayak Nasırlarına Karşı Aspirin Kürü

Ayaklarınızda nasır varsa aspirin kürü sayesinde bunun önüne geçebilirsiniz. Bu kür ölü derilerin dökülmesine yardımcı olur. Ayaklarınızı yumuşatır.

Hazırlanışı; 3 adet aspirini toz haline getirin. 2 yemek kaşığı limon suyu ve  yemek kaşığı su ile karıştırın. Sıcak bir bezi bu karışımın içine sokun. Ardından bu bezi nasırlı bölgeye sarıp 10 dakika bekletin. Akabinde sünger taşıyla bölgeyi ovun. Birkaç gün boyunca bunu uygulamaya devam edin. Faydasını göreceksinizdir.

2. Sivilceleri İyileştirmede Aspirin Kürü

Aspirin kürü vücudunuzdaki ölü derileri ve yağları yok eder. Enfeksiyonlara iyi gelir.

Hazırlanışı;  3 adet aspirini limon suyu ve suyla macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Bu karışımı sivilcelerinizin üzerine uygulayın. Günde sadece bir kez uygulamaya özen gösterin.

3. Arı Sokması Durumunda Aspirin Kürü

Bu kür arı sokması sonucunda vücutta yayılan zehrin etkisini azaltmaya yarar. 

Hazırlanışı;  3 adet aspirini limon suyu ve suyla macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Bu karışımı arının soktuğu bölgeyi uygulayın. Kuruduktan sonra ılık su ile durulayın.

4. Aspirin Kepek Oluşumunu Engelleyen Kür

Hazırlanışı; 2 veya  adet aspirini ezerek toz haline getirin. Toz haline getirdiğiniz aspirini bir miktar şampuanınızla karıştırın. Duş esnasında bu şampuanı saçınıza uygulayın ve 5 dakika kadar bekletin. Ardından saçınızı durulayın. Saçınızı duruladıktan sonra normal şampuanla tekrardan yıkanın. Haftada 1 ya da 2 kere uygulayabilirsiniz. Ayrıca 1 yemek kaşığı beyaz sirkeyle toz haline getirilmiş aspirini karıştırarak da kür elde edebilirsiniz. Bu kürü saçınıza uygulayıp 5 dakika bekledikten sonra durulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu kürü ise haftada 2-3 defa uygulayabilirsiniz.

5. Aspirin Kıl Dönmesine İyi Gelen Kür

Enfeksiyonları önleyen aspirin kıl dönmesi durumunda da etkili oluyor. Kılları yumuşatan özelliğe sahiptir. 

Hazırlanışı; 3 adet aspirini su ile karıştırarak macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Bu karışıma ayrıca 1 tatlı kaşığı kadar bal ekleyin. Karışımı bölgeye uyguladıktan sonra 10 dakika bekletin. Sıcak su ile nazikçe durulayın. Haftada bir veya iki kere bu uygulamayı yapabilirsiniz. 


Önerilen İçerik; Khloe Kardashian Diyeti!

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
176
7
49
13
28
6
7
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Adınız Yorumunuz
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler :