NeOldu.com

ANNENİN HASTALIKLARI BEBEĞE GEÇER Mİ?

Annenin Hastalıkları Bebeğe Geçer Mi?

Anne adaylarının en çok sorduğu sorulardan biri de hastalıklarının bebeklerini etkileyip etkilemediğidir.

Giriş 26 Kasım 2015 Perşembe 09:03 / Güncelleme 29 Nisan 2022 Cuma 11:48

Anne adaylarının en çok sorduğu sorulardan biri gebelik sürecindeki hastalıkların bebeği etkileyip etkilemediğidir. Soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyon hastalıklarının yanı sıra kronik hastalıkların da bebeği etkileyip etkilemediği konusunda birçok soru işareti oluşmaktadır. Bu konuyla ilgili en çok sorulan soruların cevabını haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Anne adayları bebeklerini karınlarında hissettikleri andan itibaren annelik duygusuyla birlikte büyük bir endişeye kapılmaktadırlar. Bebeklerin herhangi bir nedenden dolayı zarar görmesini istemeyen anne adayları bebeklerinin sağlığını riske atacak her türlü durum ve davranıştan sakınmaktadırlar.

 

anne-ve-bebek-sagligi.jpeg

 

HAMİLELİK DÖNEMİNDE SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİP

Özellikle hamileliği kış aylarına denk gelen birçok anne adayı için kaçınılmaz bir sorun olan grip ve soğuk algınlığı, anne adaylarının bebekleri için endişelenmesine neden olmaktadır. Hamilelik döneminde bağışıklık sisteminin yanı sıra dolaşım ve solunum sisteminin zayıflaması nedeniyle anne adayları gebelik döneminde soğuk algınlığı ve gribe karşı daha hassas olmaktadırlar. Bu durum anne adayları için sıkıntı yaratsa da bebekleri için bir risk oluşturmamaktadır.

Hamilelik döneminde gribe yakalanan anne adaylarında çeşitli komplikasyonların görülme olasılığı daha yüksektir. Hamilelerin gribe yakalanmaları durumunda hastanede tedavi edilme olasılıkları daha yüksektir. Ancak anne adayı hamileliğinin son günlerinde gribe yakalanmış ise doğumdan sonra hastalığın bebeğe geçme riskinin daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

 

hamilelikte-grip.jpg

 

Anne adaylarının gribe yakalanması durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurmaları oldukça önemlidir. Bazı durumlarda anne adayı için ciddi sorunlara yol açabilen grip karşısında mutlaka bir uzmana başvurmanızı öneririz. Özellikle 38.5 derecenin üzerine çıkan ateş, nefes darlığı, göğüs ağrısı, kulak ağrısı, kulak akıntısı, ense sertliği, döküntü, kızarıklık ve kronik öksürük söz konusu ise vakit kaybetmeden hastaneya başvurmanız gerekmektedir.

“Şiddetli öksürük bebeğe zarar verir mi?” dediğinizi duyar gibiyiz. Bu soru hamilelerin gribe yakalandıktan sonra en çok sordukları soruların başında gelmektedir. Rahim içindeki su bebek için bir nevi bebek için yastık görevi görür ve bebeği bu tip sorunlara karşı korur. Ancak anneyi rahatsız eden şiddetli ve kuru öksürük için herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Hamilelik döneminde rastgele ilaç kullanımından kaçınmalısınız.

 

hamilelikte-grip-asisi.jpg

 

Hamileler Girp Aşısı Olabilir Mi?

Anne adaylarının en çok sorduğu bir diğer soru ise gebelik döneminde grip aşısı olunup olunamayacağıdır. Ancak hamileliği grip sezonuna yani kış aylarına denk gelmiş anne adaylarının Ekim ve Mart aylarında uygulanan influenza adı verilen grip aşısını olmasında herhangi bir sakınca yoktur.

2000 hamile üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda bu aşının annenin ve bebeğin sağlığı açısından herhangi bir tehdit oluşturmadığı belirtilmektedir. Bu nedenle koruyuculuk oranı %70-90  arasında değiştiği önerilen bu aşıyı her hamilenin olması önerilmektedir.

Özellikle Ekim ve Kasım ayları arasında uygulanması önerilen aşı, aynı zamanda hamileliğin her döneminde uygulanılabilir. Ancak yumurtaya karşı alerjisi olan anne adaylarının bu aşıyı olmaları önerilmemektedir. Aşının hazırlanışında yumurta kullanılmasından dolayı yumurtaya alerjisi olan anne adayı için tehdit oluşturabilir. Aşı sonrasında bölgede şişlik, hassasiyet, hafif ateş ve halsizlik gibi yan etkiler söz konusu olabilir.

 

kimler-hamilelikte-grip-asisi-olamaz.jpg

 

Hamilelikte Gribi Hafif Atlatmanın Yolları

Herkes gribe karşı tedavi yöntemlerini arasa da asıl önemli nokta gribe yakalanmamaktır. Bu nedenle salgın dönemlerinde gribe karşı daha dikkatli olmalı ve kendiniz için gereken özeni göstermelisiniz. Öncelikle ellerinizi sık sık yıkamak gribe karşı alınabilecek başlıca önlemlerdendir. Kapalı ve kalabalık yerlerde uzun süre durmaktan kaçınmanız ve ellerinizi sık sık yıkamanız basit ama oldukça etkili bir yöntem olacaktır.

Gribe karşı alınabilecek bir diğer önlem ise sağlıklı beslenmektir. Düzensiz ve sağlıksız beslenme anne adayının bağışıklık sisteminin daha çok zayıflamasına neden olarak gribe karşı davetliye çıkarmaktadır. Bu nedenle tüm hamilelikleri döneminde olması gerektiği gibi özellikle salgın döneminde vitamin ve mineral bakımından zengin gıdaları tüketmesi gribe karşı etkili bir koruma sağlayacaktır. Gribe yakalanmış anne adaylar bol bol sıvı tüketmelilerdir.

 

hamilelikte-gribe-karsi-beslenme.jpg

 

Gribe yakalanan anne adayının bol bol dinlenmesi ve istirahat etmesi oldukça önemlidir. Anne adaylarının mümkün oldukça antibiyotik kullanması önerilmez. Bakteriyel bir enfeksiyon söz konusu olmadıkça ve doktorunuz önermedikçe antibiyotik kullanmanız önerilmemektedir.

Anne adayları grip karşısında bol bol dinlenmelilerdir. Bulundukları ortamın sıcak olmaması ve sık sık havalandırılmış olması da bir diğer dikkat edilmesi gereken konudur. Aynı zamanda odanın nemli olması sağlanmalıdır. Boğaz ağrınızı dindirmek için pastil kullanabileceğiniz gibi burun tıkanıklığınız içinse okyanus suyu veya tuzlu su kullanabilirsiniz.

 

HAMİLELİK DÖNEMİNDE TİROİD

Yaşamsal bir önem taşıyan tiroid tamamen hormonlara bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. Hamilelik döneminde hormonlarda meydana gelen değişiklikler tiroide neden olabilir. Yaşlanma, iyot eksikliği, ve radyasyona bağlı olarak meydana gelen tiroid, aynı zamanda hamilelik döneminde de görülebilir.

Ailesine tiroid hastası olan kişilerin düzenli olarak kontrole gitmeleri ve gerekli tetkikleri yaptırmaları oldukça önemlidir. Özellikle kadınların hamilelik öncesinde tiroidlerini kontrol ettirmeleri gerekmektedir. Bu nedenle hamilelik öncesinde yapılan kontrollerle bu sorun kontrol altına alınabilir. Daha önce tiroidlerinde sorun olmayan kadınlarda hamilelik döneminde tiroid hastalığı söz konusu olabilir.

 

hamilelik-doneminde-tiroid.jpg

 

Hamilelik döneminde görülen tiroid hastalığı mutlaka doktor kontrolü altında olmalıdır. Düzenli olarak kontrollere giden anne adayı doğumdan sonra bu rahatsızlıktan kurtulabilir. Doktor kontrolündeki tiroid hastalığı ortalama olarak doğumdan 6 sonra normale dönebilir.

Tiroid hastalığı bebek ve anne açısından herhangi bir tehdit oluşturmaz. Ancak bu süreçte asıl önemli olan doktor kontrolüdür. Aynı zamanda hamile tiroid hastalarının ilaç kullanmalarında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak bu ilaçların kullanım şekilleri ve dozajları mutlaka doktor tarafından belirlenerek aylara göre bu dozajlar konyrol edilmelidir.

 

HAMİLELİK DÖNEMİNDE ASTIM

Hamilelikte en çok görülen hastalıklardan bir diğeri ise astımdır. Astım hamilelik öncesinde kişide var olabileceği gibi hamilelik sırasında da meydana gelebilir. Ancak düzenli olarak kontrol altında tutulmayan astım gerek anne için gerekse bebek için ciddi bir tehdit oluşturabilir.

Astım hastası olan kadınların birçoğunda gebelik sürecinde herhangi bir değişiklik gözlemlenmezken bazılarında ise iyileşme veya kötüleşme söz konusu olabilir. Astım hastası anne adaylarının normal doğum tercih etmesi önerilirken sezeryan ile doğum yapan astım hastası hamilelerde atak geçirme riski büyük oranda artmaktadır.

 

hamilelikte-astim.jpg

 

Kontrol altına alınmayan ve herhangi bir tedavi uygulanmayan astım hastalığı erken doğum, sakatlık, anne ve bebek ölümü gibi ciddi sorunlar gözlemlenebilir. Bu nedenle hamilelik sırasında görülen astımların mutlaka kontrol altında tutulması ve atakları uyarıcı durumlardan kaçınılması gerekmektedir.

Astım hastası anne adaylarına ve gebe olmayan astım hastalarına aynı tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Astım ilaçlarının bebeğe herhangi bir zararı olmadığı belirtilse de bu ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmalı ve doktor kontrolünde bir tedavi uygulamalısınız.

Astım hastası annelerin sıkça sorduğu sorulardan bir diğeri ise bebeklerinde de astım hastalığının görülme riskidir. Ne yazık ki yapılan araştırmalarda astım hastası annelerin %20’sinin bebeklerinde de astım hastalığına rastlanılmaktadır. Ancak anne sütü ile beslenme, alerjik faktörlerden kaçınma ve bebeğinizin sigara dumanı gibi kötü hava koşullarına sahip ortamlardan uzaklaştırma gibi basit önlemlerle astım riskini azaltabilirsiniz.

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
1
1
0
1
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.