NeOldu.com

ANAL FİSSÜR: MAKAT ÇATLAĞI BELİRTİLERİ VE AMELİYATI

Anal Fissür: Makat Çatlağı Belirtileri ve Ameliyatı

Makat bölgesinde çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan anal fissür nedir? Makat çatlağı nedenleri ve belirtileri nelerdir? Ağrısız anal fissür ameliyatı hakkında merak edilenler...

Giriş 09 Temmuz 2020 Perşembe 16:05 / Güncelleme 09 Temmuz 2020 Perşembe 16:15

Anal Fissür: Makat Çatlağı Belirtileri ve Ameliyatı

Anal Fissür: Makat Çatlağı Belirtileri ve Ameliyatı

Halk arasında makat çatlağı olarak da bilinen anal fissür, anüsü çizen ince, nemli dokuda (mukoza) küçük bir yırtılmadır. Bağırsak hareketi sırasında sert veya büyük dışkı sonucunda ortaya çıkabilen anal fissür, bağırsak hareketleri sırasında ve sonrasında şiddetli ağrıya ve bazı parlak kırmızı kanamalara neden olmaktadır. Ayrıca anüsünüzün sonunda (anal sfinkter) kas halkasında spazmlar ortaya çıkabilmektedir. 

Anal Fissür: Makat Çatlağı Belirtileri ve Ameliyatı

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Durmuş Kurt, özellikle küçük bebeklerde çok yayagın olarak görülen anal fissür (makat çatlağı) hastalığının aynı zamanda her yaşta insanı etkileyebileceğini söylemektedir. Öte yandan Dr. Kurt, anal fissürlerin çoğunun artan lif alımı veya sitz banyoları gibi basit tedavilerle çözülebileceğini hatırlatırken bazı kişilerde ilaç tedavisi veya cerrahi operasyona ihtiyaç duyabileceğini söylemektedir. Makat çatlağı tedavisinde kullanılan yöntemler arasında:

 • Harici olarak uygulanan nitrogliserin (Rectiv), fissüre kan akışını arttırmaya ve iyileşmeyi teşvik etmeye ve anal sfinkteri rahatlatmaya yardımcı olur. Nitrogliserin genellikle diğer konservatif önlemler başarısız olduğunda tercih edilen tıbbi tedavi olarak kabul edilir. Yan etkiler şiddetli olabilen baş ağrısını içerebilir.
 • Lidokain hidroklorür (Ksilokain) gibi topikal anestezik kremler ağrının giderilmesine yardımcı olabilir.
 • Anal sfinkter kasını felç etmek ve spazmları gevşetmek için Botulinum toksin tip A (Botox) enjeksiyonu .
 • Oral nifedipin (Procardia) veya diltiazem (Cardizem) gibi kan basıncı ilaçları anal sfinkterin rahatlamasına yardımcı olabilir. Bu ilaçlar ağızdan alınabilir veya harici olarak uygulanabilir ve nitrogliserin etkili olmadığında veya önemli yan etkilere neden olduğunda kullanılabilir.
 • Diğer tedavilere dirençli kronik bir anal fissürünüz varsa veya belirtileriniz şiddetli ise ameliyat önerilmektedir. Doktorlar genellikle spazmı ve ağrıyı azaltmak ve iyileşmeyi desteklemek için anal sfinkter kasının küçük bir kısmını kesmeyi içeren yanal iç sfinkterotomi (LIS) adı verilen bir prosedür uygular.

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Adınız Yorumunuz
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.