NeOldu.com

ALKOL BEYNİ NASIL ETKİLİYOR? ALKOLÜN FAYDALARI VE ZARARLARI

Alkol Beyni Nasıl Etkiliyor? Alkolün Faydaları ve Zararları

Alkol üzerinden yapılan bir çok tartışmaya bu içerikte yer veriyoruz. Alkol beyne nasıl zarar verir? Alkolün beyni üzerinde ki etkisi nedir? Alkol'ün faydası var mı? İşte, alkol ile ilgili bilinmesi gerekenler...

Giriş 22 Haziran 2015 Pazartesi 17:08 / Güncelleme 03 Haziran 2022 Cuma 10:23

Dünya üzerinde yer alan ortak kanılardan bir tanesi de "Alkolün beyne etkisi" ve zararıdır. Birçok kişi alkolün beyinde yer alan hücreleri öldürdüğünü belirtse de bu bilgi tam olarak doğru değildir. Alkol kullanan kişinin beyninde yer alan hücreler tam olarak silinmese de hücrelerin büyümesi normalden daha yavaş gerçekleşmektedir.

Alkolün beyne etkisi düşünüldüğünde bu durumun tüm vücuda yayılması büyük bir rahatsızlığı tetiklemektedir. Peki, alkolün beyne etkisi tam olarak nasıl gerçekleştirmektedir? Herkesin merak ettiği alkolün zararları nelerdir? Aynı zamanda bazı uzmanların belirttiği gibi alkolün faydaları var mıdır? İşte, başta alkol beyni nası etkiler sorusunun cevabı ve detaylı incelemesi...

Dini sebeplerden veya toplumsal yaşama ya da sosyal yaşama olan etkisinden dolayı alkol her dönemde kimi gruplar tarafından tepki çekmiştir. Alkol kullanımını engellemek için genellikle sağlığa zararından bahsedilir. Tabi ki fazla miktarda alkol sağlığa zararlıdır. Peki, "alkolün faydaları"ndan bahseden uzmanların dedikleri gerçek mi?

alkol


Alkol Beyni Nasıl Etkiler?

Birçok uzmanın değerlendirmelerine göre; alkolün beyne birçok zararlı etkisi olduğu belirtilmektedir. Alkolün beyne etkisi üzerinde en çok bilineni beynin denge merkezini olumsuz etkilemesi gelmektedir. Alkol insan vücudunda yer alan kana bulaştıkça bu seviye artar. Bunun sonucunda da beyin kendisini tetikler ve uyku sistemi bozulur, dikkat ve davranışlarda olumsuzluklar baş gösterir ve alkol beyincik adı verilen denge sisteminde büyük hasarlara sebebiyet verir.

Alkolün beyne etkileri üzerinde bir diğer sıkıntı ise hafıza kaybına sebep olmasıdır. Alkol sebebiyle rahatsızlık yaşayan birçok insanın hafıza kaybı, iç görü azlığı, öğrenme yeteneğinin azalması, algısal ve zihinsel fonksiyonlarda bozulma gibi rahatsızlıklar yaşadığı çoğu zaman belirtilmiştir. 

Alkolün beyne etkiler arasında neden olduğu bir başka sorunlar ise mantıklı düşünme, karar verme ve hareket etme yeteneklerinin hasara uğramasıdır. Bu gibi sorunlar alkol kullanan insanların büyük rahatsızlar yaşamasına ve hatta ölümüne bile yol açabilmektedir.

Yukarıda belirtilen olumsuzluklar alkolün beyin üzerindeki zararlı etkileri arasında yer almaktadır.


Alkolün Zararları Nelerdir?

Alkolün başta sağlık olmak üzere birçok şeyde zararı bulunmaktadır. İşte, alkolün zararları arasında en çok belirtilenler…

 • Alkol kullanan kişilerde uyku düzeni bozulmaktadır. Alkol bağımlısı kişilerde ise bu durum daha da ileri gitmektedir ve beyne etkisi sebebiyle vücudun dengesinde sıkıntılar meydana gelmektedir.
 • Alkolün beyne etkileri herkesin bildiği bir şeydir ve bu durum insanların çok daha hızlı yaşlanmasına sebebiyet vermektedir.
 • Alkolün zararları arasında görünen en büyük rahatsızların başında uyku bozukluğu ve uyanıldığında yorgun olma durumudur…
 • İnsanlar için en önemli organlardan bir tanesi ola kalp üzerinde de alkolün etkisi çok fazladır. Kalp ritminin bozulması ve kalp yetmezliği gibi birçok sorunun tetikleyicisidir.
 • Alkolün beyne etkisi sadece uykusuzluk ya da dengesizlik değildir. Alkol kullanan insanların başında büyük ağrılar meydana gelmektedir.
 • Beyne bağlı olaraktan gözler de de sıkıntılar meydana getiren alkol, ileriki zamanlarda körlüğe kadar rahatsızlığı ilerletmektedir.
 • Alkol beyne verdiği zararların dışında insan vücudunun diğer bölümleri de etki etmektedir. Alkol, gastrit ve ülser oluşumuna yol açmaktadır.
 • Alkol zararları arasında kadınlara özel adet düzensizliği rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır.
 • Alkol kullanan kişilerin karaciğerleri harap olmaktadır.

Alkolün Faydaları Nelerdir?

Alkol denetim altında alındığında bazı faydaları olduğu da iddia edilmektedir. Peki, alkolün faydaları arasında belirtilen şeyler nelerdir?

 • Alkol , Hem böbrekleri hem de mesaneyi temizlemede etkilidir.
 • Kandaki estrojen seviyesini en aza indirir.
 • Kan şekerini düşürme özelliği bulunmaktadır.
 • İyi olarak adlandırılan kolesterolü arttırmaktadır.
 • Sıkışan damarları açma özelliği yer almaktadır.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2147
1707
1609
436
604
611
1037
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 2
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.