NeOldu.com

SIRA DIŞI VE İLGİNÇ 10 TURİZM TÜRÜ

Sıra Dışı ve İlginç 10 Turizm Türü

Çoğumuzun bilmediği ve aklına bile getiremediği türde turizm türleri var. Bu turistlerin başka ülkeleri ziyaret etme nedenlerini duyunca çok şaşıracaksınız. İşte alışılmışın dışındaki 10 turizm türü...

Giriş 24 Ekim 2018 Çarşamba 12:39 / Güncelleme 30 Haziran 2021 Çarşamba 08:11

Turist dendiğinde, çoğumuzun aklına büyük şapkalar takan, boyunlarında fotoğraf makineleri olan insanlar gelir. Ya da sadece bikinileriyle plajda güneşlenirler. Ama öyle turizm türleri var ki ziyaretçilerine bunlardan çok daha fazlasını sunuyor. Bir çok turistin ülkeleri ziyaret etme nedenini öğrendiğinizde turistlere karşı olan düşünceleriniz biraz değişebilir. Okuduklarınıza çok şaşıracaksınız, buna hazır olun! 

Bu turizm türleri iğrenç, tehlikeli veya saçma olabilir :)

1. Mezar Turizmi

mezarci-turistler.jpg

Mezarlıkları ziyaret etmeyi seven turistler. Genellikle ünlü insanların veya ulusal kahramanların kalıntılarını bulunduran mezarlıklar ziyaretçilerinin akınına uğruyor. Mezarcı turistlerin ziyaret ettiği mezarlıklar şunlardır; Washington DC'deki Arlington Ulusal Mezarlığı ve Paris'teki Pere Lachaise Mezarlığı. Ya da Türkiye'den Amasya'daki Kral Mezarları...


2. Terör Turizmi 

teror-turizmi.jpg

Çoğu ülke vatandaşlarının kavga veya savaş çıkarmak için başka ülkelere uzun vadeli seyahat etmesinden endişe etmekte. Bu terörist-turistler maalesef ki Türkiye'de de bolca bulunmakta. Genelde önce ucuz tatil köylerine gelirler. Turist gibi takılırlar. Mesela ülkemizde turist gibi Antalya’ya gelip ardından arabayla Gaziantep’e geçerek IŞİD’e katılanlar olduğu bilinmekte.


3. Gecekondu Turizmi

gecekondu-turizmi.jpg

Sadece meraklarını tatmin etmek isteyen turistlerin türünü temsil etmekte. Neye benzediklerini görmek için ülkelerde bulunan kalabalık, yoksul ve yoksun gecekonduları ziyaret ederler. Daha çok Filipinler'de Manila, Brezilya'da Rio de Janerio ve Hindistan'da Mumbai'ye gibi yerler tercih noktalarıdır.


4. İntihar Turizmi

intihar-etmek.jpg

İntihar etmek bazı ülkelerde suç. İnsanlar bu dünyadaki suçlarını düşünmekten öbür dünyayı unutmuşlar bile! Bir kimsenin intihar etmesine yardım etmek, ülkelerde yasadışı bir eylem. Ancak İsviçre'de bu böyle değil. İsviçre'de yasal olduğundan dolayı intihar etmek isteyen turistler sürekli buraya gidiyor? Son gidişleri oluyor! İntihar turizminin sadece insanların kendi ülkelerinde intihar etmesine izin verildiğinde önlenebileceği söyleniyor.


5. Deneysel Turizm

yeni-bir-seyler-deneyen-turist.jpg

Yeni bir şeyler denemeyi seven turistler türüdür. Bunu yapmak için başka ülkeye gitmenize gerek yok. Şehrinizin havalimanına bir deney turu yapabilirsiniz :)


6. Afet Turizmi

afet.JPG

Doğal ya da insan kaynaklı felaketlerle yok edilmiş olan bölgelere ziyaret eden kişilere denir? Biz bulamadık... Bu turizmin diğer bir ismi ise karanlık turizmdir. 


7. Seks Turizmi

seks-turizmi.jpg

Adından da anlaşılacağı üzerine başka bir ülkeye seks yapmak için giden turistleri kapsar. Çoğu zaman gelişmiş bir ülkeden az gelişmiş bir ülkeye seyahat edilir. Şimdilerde daha çok seks turistleri Çin, Japonya, Kore ve Tayvan'a gitmektedir. Popüler seks bölgeleri ise Kamboçya, Tayland, Filipinler, Bangladeş, Jamaika ve Dominik Cumhuriyeti'dir. Doğu Karadenizli kadınların belası haline gelen Batum'da Türkiye'nin önemli seks turizm alanlarından biridir. Batum Türkiye'nin bir şehri değil  ancak sadece kimlikle sınır kapısından kolayca gidilebiliyor. Haliyle Karadeniz erkekleri de Batum'u kolonileştirmek adına büyük çaba harcıyor.


8. Silah Turizmi

silah-turizmi.jpg

Her ülke saldırı ve keskin nişancı tüfeklerine izin vermez. Hatta bazı ülkelerde tabanca bile alamazsınız. Bu yüzden de bu ülkelerde yaşayan insanların başka ülkelere ziyaret etmesi olayı gerçekleşiyor. Genelde Hawai'ye giden turistlerin burada bulunan atış poligonlarını doldurdukları biliniyor.


9. Atom Turizmi

nukleer-santral.jpg

Evet muhtemelen isminden anladınız. Atom turizmi, nükleer silahları görmeye giden turistlere denmektedir. Nükleer silahların geliştirildiği alanlara veya nükleer reaktör erimeleri tarafından tahrip edilmiş bölgelere akın eden insan topluluğunu ifade eder.


10. Uyuşturucu Turizmi

uyusturucu-024.jpg

Bir ülkeye uyuşturucu satın almak amacıyla giden turistlere denir. Kolombiya gibi uyuşturucu üreten ülkelerde giderek artan bir sektör haline geldi. Batı ve Avustralyalı turistler, sadece kokain almak veya kullanmak için Kolombiya'ya gitmektedirler. Satıcılar genelede yabancıların ziyaret ettiği yerlerde beklerler. Peki polis bu duruma ne diyor? Rüşvet vermeleri koşuluyla nadiren rahatsız edebiliyorlar. Ayrıca Amsterdam'da önemli merkezlerden biri. Esrar gibi uyuşturucu maddelerin kullanımı serbest olduğundan Avrupa'da oldukça popüler bir yer halini aldı. Kanada'da tıbbi esrarı geçtiğimiz günlerde serbest yaptı. Önümüzdeki yıllarda Kanada'nın da uyuşturucu turizmi konusunda adından bolca bahsettireceği öngörülebilir.


Önerilen İçerik; Maceracı Ruha Sahip Olanlar İçin 8 Turizm Rotası!

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
5
2
1
4
2
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.