NeOldu.com

AKUT MİYELOİD LÖSEMİ NEDİR? AML BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Akut Miyeloid Lösemi Nedir? AML Belirtileri ve Tedavisi

En hızlı yayılan lösemi türü olan akut miyeloid löseminin belirtilerini, tedavisini ve iyileşme oranını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Giriş 22 Ocak 2016 Cuma 11:19 / Güncelleme 24 Ocak 2023 Salı 09:00

Her ne kadar son 30 yılda tedavilerden olumlu sonuç alınan hasta sayısında belirgin artış olsa da hala tehlikeli bir hastalık olan akut miyeloid lösemi hakkında bilinmesi gerekenlere içeriğimizde yer verdik. Yazımızda AML nedir, neden olur, belirtileri nelerdir, tedavisi nasıldır ve iyileşme oranı yüzde kaçtır gibi soruları cevapladık.

İşte akut miyeloid lösemi hakkında her şey...

Akut Miyeloid Lösemi Nedir?

Akut Myeloid Lösemi

Akut miyeloid lösemi, kemik iliğinde meydana gelen bir kanser çeşididir. Bu kanser türü aynı zamanda kan kanseri olarak da bilinmektedir. Kemik iliğinde gelişen hücrelerdeki DNA'nın değişikliğe uğraması bir hasar oluşturur. Bu hasar neticesinde akut miyeloid lösemi ortaya çıkmaktadır.

Beyaz kan hücreleri olgunlaşma süreçlerinde bozulur. Olgunlaşamayan anormal hücreler kemik iliğinde ve kanda birikmeye başlamaktadır. İşte bu hücrelere lösemi denmektedir. Genellikle ileri yaşlarda görülen bu lösemi türü, erişkin yaş grubunun en sık görülen lösemisidir.

Akut Miyeloid Lösemi Belirtileri Nelerdir?

Akut Myeloid Lösemi

Akut miyeloid lösemi hastalığının belirtileri birçok hastalıkla ortaktır. Genel olarak hastalarda görülen belirtiler ise halsizlik, yorgunluk, fiziksel aktivite sırasında nefes darlığı, soluk cilt, diş etlerinde şişlik, kesiklerin yavaş iyileşmesi, cilt altında kırmızı noktalar görülmesi ve hafif ateştir.

Yukarıda saymış olduğumuz belirtileri kendinizde ya da çevrenizdeki bir bireyde görüyorsanız bir an önce doktora başvurmanız gerekiyor. Doktorunuz bu bulguların akut miyeloid lösemiye ait olup olmadığını tespit edecektir.

Akut Miyeloid Lösemi Nedenleri Nelerdir?

Akut Myeloid Lösemi

Akut miyeloid lösemi kemik iliğindeki tek bir hücrede meydana gelen değişiklik ile başlamaktadır. Bilim adamları hala akut miyeloid lösemiye yol açan hücresel değişiklikleri açıklamak için çalışmaktadır. Araştırmalar sonucunda down sendromu ve fanconi anemisi gibi bazı nadir genetik hastalıkların akut miyeloid lösemi riskini arttırdığı tespit edilmiştir.

Bunların dışında akut miyeloid lösemi ile ilgili diğer risk faktörleri ise bazı kemoterapi türleri, diğer kanserlerin tedavisinde uygulanan radyoterapi, tütün kullanımı ve fazla miktarda benzen maruziyetidir. Ayrıca akut miyeloid lösemi bulaşıcı bir hastalık değildir. Çok nadir olarak görülen ancak aileden kalıtsal olarak geçebilme ihtimali olan bir hastalıktır.

Akut Miyeloid Lösemi Teşhisi Nasıl Konulur?

Akut Myeloid Lösemi

Akut miyeloid lösemi teşhisinin konulabilmesi için, hastaların belirtileri fark eder etmez doktora başvurmaları gerekmektedir. Doktor tarafından tam teşhisin konulabilmesi için hastanın öyküsü dinlenerek çeşitli testler istenmektedir.

Tam tanının konulabilmesi için fizik muayene, tam kan sayımı ve biyokimyasal tetkikler, periferik (çevresel) kan yayması, kemik iliği aspirasyon ve biyopsisi, sitogenetik analizler ve immunfenotipleme (akış sitometrisi) istenecektir. Bu tetkiklerin yaptırılması sayesinde doktor tarafından teşhis koyulabilmektedir.

Akut Miyeloid Lösemi Tedavisi

Akut Myeloid Lösemi

Akut miyeloid lösemi tedavisi için genel olarak standart tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Hastaya uygulanan tedavi yöntemlerinden biri ilaç tedavisidir. Ancak hastaya kemoterapi ya da ilaç tedavisi uygulamadan önce kalp değerlerine yani EKG'ye bakılması gerekmektedir.

Akut miyeloid löseminde kullanılan tedavi yöntemleri kemoterapi, kök hücre destekli yüksek doz kemoterapi (kök hücre nakli), ilaç tedavileri ve CD33'dür. Son yıllarda anti CD33 antikoru gibi yeni tedavi yöntemlerinden başarılı sonuçlar alınmıştır. Bu nedenle bu gibi yeni tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Akut Lenfoblastik Lösemi Belirtileri Kronik Lenfositik Lösemi Nedir?
Myelodisplastik Sendromu Nedir? Kronik Miyeloid Lösemi Nedenleri
Osteomyelit (Kemik İltihabı) Nedir?

Akut miyeloid lösemi ne demek?

AML, kemik iliğinde başlayarak hızlı bir şekilde vücut içerisinde yayılım gösteren bir kan kanseridir. Hızlı bir şekilde kana bulaşabilmesi nedeniyle kısa sürede yayılım gösteren lösemi türü, lenf düğümleri, testis ve dalak gibi organlara bulaşabilmektedir. Burada da farklı hastalıklar oluşturması nedeniyle oldukça tehlikelidir.

Akut miyeloid lösemi hastası ne kadar yaşar?

Bu durum yaş faktörüne bağlı olarak değişmektedir. Genç hastalarda medyan hastalıksız yaşam süresi 2 yıl ve total kür oranı %30-40 arasındadır. Yaşlı AML hastalarında ise bu oranlar ciddi biçimde düşmektedir. Hastalıksız yaşam süresi ortalama olarak 9-12 ay arasındadır.

Akut miyeloid lösemi tamamen iyileşir mi?

Akut miyeloid lösemi hastalığı gün geçtikçe daha fazla kişide ortaya çıksa da yeni tedavi yöntemleri sayesinde hastaların iyileşmesi sağlanıyor. Akut löseminin iyileşme oranı riskli tiplerinde yüzde 75'e kadar çıktığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla bu hastalığın tamamen ortadan kaldırılabileceğini söyleyelim.

Akut miyeloid lösemi semptomları nelerdir?

AML hastalığına sahip olan bireyleri göstermiş olduğu bazı semptomlarla anlayabiliriz. Bunlar solunum sıkıntısı, kanama ve morarmaların çok kolay olması, cilt altında noktasal kanama görülmesi, halsizlik, çabuk yorulma, kilo kaybı, iştahsızlık ve ateştir.

Akut miyeloid lösemi tedavi edilmezse ne olur?

Akut miyeloid lösemi tedavi edilmediği takdirde lösemi hücreleri vücut içerisinde yayılmaya başlar. Buna bağlı olarak da vücudun çeşitli organlarında hasar oluşur. Bu hasar da git gide ilerleyerek hastanın kaybına neden olur.

Hangi lösemi tehlikeli?

Özellikle AML hastalığı oldukça hızlı seyretmesi nedeniyle tehlikelidir. Tedavi edilmediği takdirde lösemi hücreleri hızlıca yayılır ve çeşitli organlarda hasar oluşturur. Bunun sonucunda da farklı hastalıklar ortaya çıkar. Bu yüzden AML hastalığının tedavi edilmediği takdirde birkaç hafta ya da ay içerisinde hastanın kaybedileceğini söyleyelim.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
2
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.