NeOldu.com

4 YAŞ SENDROMU NEDİR? 4 YAŞ SENDROMU HAKKINDA TÜM MERAK EDİLENLER

4 Yaş Sendromu Nedir? 4 Yaş Sendromu Hakkında Tüm Merak Edilenler

4 yaş sendromu dikkate alınması gereken bir durumdur. Bu dönemde aileler çocuklarına karşı daha duyarlı olmalıdır. Bu içeriğimizde dört yaş sendromu hakkında tüm merak edilenleri sizler için bir araya getiriyoruz.

Giriş 23 Mayıs 2016 Pazartesi 13:22 / Güncelleme 08 Haziran 2021 Salı 09:00

Çocuklarda 4 Yaş Sendromu Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

Yetişkinlerde görüldüğü gibi çocuklarda da sendrom görülmektedir. Sendromlar çocukların bazı dönemlerinde ortaya çıkmaktadır. Özellikle belli yaş gruplarında belirli sendromlar bulunmaktadır. 4 yaş sendromu ise bunlar arasındadır. Sendrom birbiri ile alakası olmadığı düşünülen birtakım davranışların aynı süreç içinde bulunup oluştuğu durumdur. 4 yaş sendromu adından da anlaşıldığı üzere 4 yaşında görülmektedir. Bu süreç içinde aileler çocuklarına karşı ilgi ve anlayış göstermelidir. Bu içeriğimizde siz değerli okuyucularımız için her şeyiyle 4 yaş sendromunu inceleyeceğiz. 

4 Yaş Sendromu Yaşayan Çocukların Ortak Özellikleri;

1. Kendi Başlarına Hareket Etmek İsterler

3 yaşını bitiren kız ve erkek çocukları artık bir şeylerin farkına varmaya başlarlar. Ailelerinden o zamana dek gördükleri ve öğrendiklerini kendi başlarına halletmeye çalışmak isterler. Bu konuda bazı çocuklar daha ısrarcı ve öfkeli olabilir. Örneğin giyeceği kıyafeti mevsim şartlarına uygun olmasa bile kendileri seçmek isterler. Tamamen bağımsız hissetmek istedikleri bu sürekçe ailelerin onlara opsiyon yaratması ve onlara karşı anlayışlı olması tavsiye edilmektedir. 

4-yas-sendromu-yasayan-cocuklar.jpg


2. İnatçı ve Bencil Davranmaya Başlarlar

4 yaş sendromu yaşayan çocuklar ailelerinin kararlarını sorgulamaya başladıkları ve özgür hissetmek istedikleri bu dönemde inatçı bir karaktere bürünebilirler. İleriki yaşlar için inatçılık huyunun kalıcı olmaması için aileler bu dönemde dikkatli davranmalıdır. Çocuğa hissettirmeden kurallar koymak ve belirli çerçeveler çizmek onu bu süreçte sakinleştirebilir. Tamamen kendilerini düşündükleri bu dönemde çocuğunuzun benmerkezci tavırlarına şahit olabilirsiniz. Bu süreçte çocuklar hiçbir öneriyi ya da fikri kabul etmemektedirler. Genellikle hayır cevabı verirler. Sürekli olarak hayır cevabı veren çocuklar ise uyum sorunu yaşarlar. Aşırı inatçı ve zor çocuklar olurlar. Bu durumda önemli olan ise anne babadır. Belirli yaşlarda ortaya çıkan sendromlarda ailelerin davranış ve tutumu önem taşımaktadır. Ailenin anlayışlı davranması çocuğun bu sendromu kolaylıkla atlatarak sorunsuz ve kişilikli bir birey olarak yetişmesini sağlar. Aileler yeterli olduklarını düşünmüyorsa uzman kişiden yardım almalıdır.

4-yas-sendromu.jpg


3. Cinsel Kimliklerini ve Karşı Cinsi Farkederler

Çocuklar 4 yaşlarına geldiklerinde onlardan farklı olan ve görünen karşı cinsin varlığını farketmeye başlarlar. Bu konuda çok fazla soru sorabilecekleri bu dönemde ailelerin onlara mantıklı ve net açıklamalar yapması önemlidir. Kendi cinsiyetlerinin de farkına varan 4 yaşındaki çocuklar artık (en azından cinsiyet kavramı olarak) kafalarında ilk ayrımı yaşarlar. Ailede erkeklik ve kadınlık kavramlarının ne derece konuşulduğu ilerde çocuğun cinsel kimliklere bakış açısını bu yaşlarda şekillendirmeye başlayacaktır. 

4-yas-sendromu-nedir.jpg


4. Sosyalleşmek İsterler

4 yaşına gelen çocuklar artık arkadaş kavramını çözmeye başlarlar. Yaşıtları ile sosyalleşmek onlar için önemli bir konu haline gelmeye başlar. Paylaşmanın önemini de bu dönemde öğrenmeye başlayan bu çocukların gelişecek karakterleri üzerinde ailelerinin öğrettikleri büyük önem taşır. Sembolik oyunlar oynamaya ve algılamaya başladıkları bu dönemde oyuncaklarını arkadaşlarıyla paylaşmaları onların karakterini az çok ortaya koyar. 

cocuklarda-4-yas-sendromu-nedir-nasil-basa-cikilir.jpg


5. Çok Meraklıdırlar ve Sürekli Soru Sorarlar

Çocuklar hayatla ilgili olup biten şeyleri 4 yaşında kavramaya başlar. Bu süreç hem aile için hem de çocuk için oldukça zordur. Bu dönemde çok fazla soru sormaya ve öğrenmeye aç olan çocuklar ailelerine en çok ihtiyaç duyduğu yaşlarındadır. Her şeyi merak ederler ve sebep sonuç ilişkisi kurmaya başlarlar. Bu yüzden ailenin açıklayıcı ve çocuğuna bir şeyler öğretmeye hevesli olması çok ama çok mühimdir. 

cok-meraklidirlar-ve-surekli-soru-sorarlar.jpg


6. Yalanı Keşfederler ve Yalan Söylemeye Başlarlar

4 yaş sendromunun en olumsuz getirilerinden birisi de çocukların bu yaşta yalanı keşfetmeleri olacaktır. Ailesine karşı inatçı ve benmerkezci oldukları bu dönemde çocuklar ailelerine istediklerini yaptırabilmek için yalan söylemeye başlayabilirler. Bu noktada aile fertlerinin ilgisi çok önemlidir. Yalan söylemenin ne kadar kötü bir şey olduğu bu dönemde çocuklara öğretilmelidir. Çünkü ilerki yaşlarda çocuk, bunun işleri kolaylaştıran bir yöntem olduğuna inanabilir. 

yalani-kesfederler.jpg


7. Saldırgan ve Öfkeli Tavırlar Sergileyebilirler

Bu dönemde inatçı bir yapıya sahip olabilecek çocuklar reddedildiklerinde saldırgan tavırlar sergileyebilirler. Katı kurallar onlara göre değildir. Her çocuk için tabiki geçerli olmasa da 4 yaş sendromu yaşayan çocukların genelinde öfkeli bir ruh hali hakimdir. Aile fertleri bu dönemde çocukları sakinleştirebilmek için, ilgilerini yaratıcı oyunlara ve zihin geliştirici aktivitelere yönlendirmelidir. Öfkeyi biraz olsun hırsa çevirebilecekleri bu dönemde kalıcı zevkler ve özel ilgi alanlarına yönelmeleri daha kolay olacaktır. 

saldirgan-ve-ofkeli-tavirlar.jpg


8. Hayali Arkadaş Edinebilirler

4 yaşına giren çocuklar şimdilerde çok fazla tablet veya televizyonla iç içe oldukları için hayal güçlerinin sınırlarını zorlayabilirler. Hayalet ve canavar gibi soyut kimlikler de bu yaşlarda hayatlarına girer. Duygu ve düşüncelerini zamanla bu yöntemle ifade edebildikleri dünyalarında asla olmayan karakterleri gerçek sanabilirler. Ailelere bu noktada bilinçli davranmalarını öneriyoruz. 

hayali-arkadas-edinebilirler.jpg


4 Yaş Sendromu ile Aileler Nasıl Başa Çıkabilir? 

Çocukların yaşadığı sendromlar, en az yetişkinlerin yaşadığı sendromlar kadar önem taşımaktadır. Çocuklar belirli yaş aralıklarında, dönem geçişlerinde sendromlar yaşamaktadırlar. 4 yaş sendromu bunlardan biridir. 4 yaşında olan kız ve erkek çocukların yaşadığı bir sendromdur. Bu durumda önemli olan ailelerin tavrı ve tutumudur. Çocuklar bu dönemde olduğundan daha farklı ve zorludur. Bu nedenle aileler dikkatli ve özenli davranmalıdır. 4 yaş sendromu yaşayan çocukların her konuya ve her duruma hayır deme durumu vardır. Bu durumda aileler çocuklarına anlayışlı olmalıdır. Çocuklara karşı yeterli ilgi alaka gösterilmelidir. Çocuklara bu dönemde yeterli ilgi alaka gösterilmez ise ileride özgüven eksikliği ve ilişkilerde uyumsuzluk yaşarlar.

4-yas-sendromu-ile-aileler-nasil-basa-cikabilir .jpg

Bu dönemde çocuklar cinsel kimliklerini öğrenirler ve kendi cinsleriyle anlaşamazlar. Karşı cins ile yakınlık kurarlar ve onları tanımaya çalışırlar. Bu durum sonucunda ise rekabet ve kıyaslama duyguları ortaya çıkmaktadır. 4 yaş sendromu nedeniyle çocukların yaşadığı duygusal durumları sorun ya da problem olarak görmemek gerekir. Çocuklara karşı sabırlı olmak gerekmektedir. Bu dönemde katı kurallar ve cezalar uygulanmamalıdır. Aileler sabırlı davranarak çocuklarının öfke patlamalarını kontrol altına almalıdır. Bu şekilde çocuklar 4 yaş sendromunu daha rahat atlatır. Aynı zamanda ileride kişilik sahibi bir birey olmasında yardımcı olmaktadır. Gerekirse aile, uzman bir kişiden yardım almalıdır.


4-5 Yaş Sendromu Nasıl Atlatılır?

 • Çocuğuna bazı kuralların ve sınırların neden gerekli olduğunu o sakinken anlatmalısınız. 
 • Onlara karşı duyduğunuz sevgiyi her fırsatta belli etmelisiniz.
 • Çocuğunuzu başka çocuklarla kıyaslamamalısınız.
 • Çocuk öfke krizine girdiğinde aynı öfkeyle karşılık vermemelisiniz ve sakin kalmalısınız. 
 • Katı kurallar koyarak çocuğu tahrik etmemelisiniz. 
 • Dikkat çekmek amacıyla yaptığı her harekete tepki vermemelisiniz.
 • Olumlu davranışlarını ve güzel sözlerini takdir etmelisiniz.
 • Aile fertleri olarak çocuğun yanında tartışmamalısınız.
 • Eğitici oyunlar ve oyuncaklar bu dönemde çok faydalıdır.
 • Ağır cezalar koymamalı ama kurallı bir hayat yaşatmalısınız.
 • 4 yaş sendromunu ağır atlatıyorsanız çocuğunuzu pedagoga götürmekten çekinmemelisiniz.

4-5-yas-sendromu-nasil-atlatilir.jpg

Önerilen İçerik: 5 Yaş Sendromu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
338
178
202
157
215
151
179
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 2
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.